Μουσικά Ηχοχρώματα του κόσμου

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

02/06/2016 | 19:00 - 21:00

Στο πλαίσιο του μαθήματος Εισαγωγή στην Εθνομουσικολογία και Μουσική Λαογραφία του καθηγητή Ιωάννη Καϊμάκη, και του εορτασμού των 30 χρόνων του Τμήματος, την Πέμπτη 2 Ιουνίου και ώρα 7.00 μ.μ. στο φουαγιέ της σχολής θα πραγματοποιηθεί μια βραδιά με ήχους μουσικών οργάνων από διάφορες περιοχές του κόσμου :

Ντιτζερίντου, σακουχάτσι, περσικό σαντούρι, κρουστά, νάι, αργούλ, διπλή φλογέρα, σύριγγα του Πανός και γκάιντα.

Συμμετέχει το Μουσικό Πολύτροπο του Τ.Μ.Σ. με τραγούδια και χορούς από την Ελλάδα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Ντιτζερίντου: Νίκος Δημηνάκης • Σακουχάτσι: Αλέξανδρος Αϊβαλιώτης • Περσικό Σαντούρι: Omid Tahmasebpour • Κρουστά: Κώστας Παπάς, Χρήστος Παπάς, Νίκος Καλαθάκης, Δημήτρης Καλαμπαλίκης • Νάι, διπλή φλογέρα, σύριγξ του Πανός, γκάιντα, αργούλ: Γιάννης Καϊμάκης • Μουσικό Πολύτροπο.

02/06/2016

Φουαγιέ Τ.Μ.Σ.