«Ιωσήφ Βαλέτ, Κοντσέρτο για πιάνο αρ. 1, Ωδειακό (Α΄ εκτέλεση)»: Χριστίνα Σιδηροπούλου, Ιωσήφ Βαλέτ

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με έργα:

• Ιωσήφ Βαλέτ, Κοντσέρτο για πιάνο Αρ. 1, «Ωδειακό» (Α΄ εκτέλεση)
  • Χριστίνα Σιδηροπούλου (σολίστ), Ιωσήφ Βαλέτ (σύνθεση)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

Η σύνθεση του Κοντσέρτου αρ.1 με το χαρακτηρισμό «ωδειακό» ή «παιδαγωγικό» ξεκίνησε σαν σκέψη το 1993, με τη σύνθεση του τρίτου μέρους για 2 πιάνα, και ολοκληρώθηκε το 1999 παίρνοντας την τελική του μορφή, με το 1ο μέρος να ακολουθεί την κλασική φόρμα, το δεύτερο μέρος σε υφή κοντσερτάντε ιντερμέτζου και το φινάλε σε υφή κανόνα. Με χαρακτηριστικά εκλεκτικισμού και αναφορών, με την διάχυτη μελωδικότητά του, την προσεγγίσιμη και ήπια πιανιστική γραφή του σόλο και με τη λιτή ρομαντικού τύπου ενορχήστρωσή του, ο συνθέτης καταθέτει την πρώτη του «σπουδή» στο είδος του κοντσέρτου, συνυφασμένη με το κλείσιμο της πρώτης του συνθετικής περιόδου. Το έργο είναι αφιερωμένο στη Χριστίνα Σιδηροπούλου, την πιανίστα που συμμετείχε ενεργά στα πρώτα στάδια της σύνθεσης του έργου – περίοδο που ο συνθέτης φοιτούσε στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., και παράλληλα έκανε τα πρώτα του βήματα στη σύνθεση.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016