Από τη “Μουσική Πράξη”: 30 χρόνια Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

29/05/2016 | 13:15 - 13:45

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία με τίτλο “Από τη Μουσική Πράξη” με τους: Μυρτώ Παπαθανασίου (soprano), Βλαδίμηρος Συμεωνίδης (διεύθυνση), Γιάννης Ανισέγκος (φλάουτο), Γραμμένος Χαλκιάς (κλαρινέτο), Δημήτρης Καραμανώλης (βιολί), Δήμος Φωτιάδης (βιόλα), Ήβη Παπαθανασίου (τσέλο), Σεραϊνα Σείδου (μπάσο), Χαράλαμπος Αγγελόπουλος (πιάνο), Δημήτρης Θεοχάρης (σύνθεση/πιάνο), Κώστας Χάρδας(πιάνο)

ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

Κυριακή 29/5/2016

– Δημήτρης Θεοχάρης, Μουσική για τη θεατρική παράσταση «Ο Αιώνιος Σύζυγος»

– Δύο άριες δωματίου για σοπράνο και πιάνο

– Jules Massenet, Elegie, για φωνή, τσέλο και πιάνο

– S. Rachmaninof, Vocalise (μεταγραφή Κωνταντίνου Μπαρά)

Η Μουσική Πράξη δημιουργήθηκε το 1990 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., με σκοπό να καλύψει την ανάγκη για καλλιτεχνική έκφραση μέσα από τη μουσική εκτέλεση και σύνθεση (τότε δεν είχε ακόμη θεσπιστεί η κατεύθυνση σύνθεσης). Στα χρόνια που ακολούθησαν διοργανώθηκαν συναυλίες με έργα φοιτητών, βραδιές μουσικής δωματίου με θεματικούς άξονες και ρεσιτάλ πρωτοεμφανιζόμενων σολιστών, συγκροτήθηκε ορχήστρα δωματίου και δόθηκαν παραστάσεις της Όπερας της Πεντάρας. Αρχικά όλα λάμβαναν χώρα στο αμφιθέατρο της σχολής που στεγάζονταν σε λυόμενο στην κεντρική Πανεπιστημιούπολη του Α.Π.Θ., ενώ στη συνέχεια οι εκδηλώσεις βγήκαν σε άλλους χώρους εντός και εκτός της Θεσσαλονίκης.

Δυόμιση δεκαετίες μετά, η μουσική του Δημήτρη Θεοχάρη για τη θεατρική παράσταση «Ο Αιώνιος Σύζυγος», η οποία πρωτοηχογραφήθηκε το 1992, καθώς και έργα για φωνή και οργανικό σύνολο, δίνουν τη δυνατότητα σε μουσικούς που συναντήθηκαν υπό τη Μουσική Πράξη (οι οποίοι είναι πλεον επαγγελματίες σκορπισμένοι σε όλη την Ελλάδα) και σε νέους συνεργάτες να ενωθούν υπό την μπαγκέτα του Βλαδίμηρου Συμεωνίδη, ο οποίος υπήρξε και ο βασικός μαέστρος των συναυλιών της Μουσικής Πράξης. Μαζί τους, αποτίοντας φόρο τιμής σε ένα θεσμό που στήριξε τα πρώτα της βήματα, η σοπράνο Μυρτώ Παπαθανασίου, η οποία έχει εμφανιστεί στα μεγαλύτερα θέατρα του κόσμου (όπως Μετροπόλιταν, Τόκυο, Σίδνευ, Όπερα Παρισιού, Θέατρο Champs Elysee, Staatsoper Βιέννη, όπερα Ρώμης, κ.λ.π.), αποσπώντας διθυραμβικές κριτικές.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

29/05/2016