«Τα εαρινά»: έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης από το Μουσικό Πολύτροπο

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

29/05/2016 | 20:30 - 22:30

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία με τίτλο:

«Τα εαρινά». Τραγούδια έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης με το “Μουσικό Πολύτροπο”. Ιωάννης Καϊμάκης (μουσική διδασκαλία, σκηνοθετική επιμέλεια και εποπτεία)

ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

Κυριακή 29/5/2016

Τα «Εαρινά» είναι ένας ύμνος στη ζωή. Είναι μια μουσικοθεατρική παρουσίαση δημοτικών τραγουδιών που αναφέρονται στο γύρισμα του χρόνου από το Χειμώνα στην Άνοιξη, από τη χειμερία νάρκη στη γονιμότητα, από το σκοτάδι στο φως. Στα «Εαρινά» προβάλλει η αλήθεια της ζωής, μια αλήθεια που δεν είναι μόνο ανοιξιάτικη ή χαρούμενη, αλλά εμπεριέχει κάθε εποχή και κάθε κατάσταση. Τα τραγούδια και τα δρώμενα που τα συνοδεύουν, επιβίωσαν ως τις μέρες μας και μας αφήνουν έντονη τη γεύση του παλιού, του αρχαίου. Η αρχή τους χάνεται στο παρελθόν, σε παλιές εποχές της ιστορίας και του μύθου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ι. Βουκολική σκηνή Εξέφεξεν η ανατολή (Ήπειρος), Χειμώνας και Χινόπωρος (Λευκοπηγή Κοζάνης), Πουλλές πιρδίκις (Κοζάνη), Μάη-Μάη Χρυσουμάη (Κοζάνη), Η παντού η κούνια (Μυτιλήνη), Τσιρτσιλιάγκος (Θράκη), Νεραντζούλα (Θεσσαλία)
ΙΙ. Άδης Σήμερα μέρα κρίνιτι (Σέρρες), Τρεις ανδρειωμένοι (Πελοπόννησος), Ζαφείρης (Ήπειρος)
ΙΙΙ. Άνοιξη Τώρα Μαϊά, τώρα δροσιά (Λευκοπηγή Κοζάνης), Άννα στο δάσος περπατεί (Ορεινή Σερρών)

Το «Μουσικό Πολύτροπο» είναι ένα σύνολο φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., που ενδιαφέρεται να μεταφέρει σε πράξη τις θεωρητικές γνώσεις των μαθημάτων. Δημιουργήθηκε το 1994 από τον επίκουρο καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, κ. Ιωάννη Καϊμάκη, και εμφανίστηκε σε πολλές πόλεις της Ελλάδας (Θεσ/νίκη, Αθήνα, Κιλκίς, Σέρρες, Αμφίπολη, Σαμοθράκη, Ελευθερούπολη, Γιάννενα, Ξάνθη, Έδεσσα, Λευκάδα, Λαγκαδά, Λαμία κ.α.). Το Μουσικό Πολύτροπο αποτελεί σημαντικό πομπό της ελληνικής παράδοσης, ενώ παράλληλα προβάλλει το πολύμορφο έργο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Μέλη της ομάδας: Βασιλικούδης Άγγελος, Βορδώνης Γιώργος, Γκολέση Αθανασία, Ευθυμίου Άκης, Ιωαννίδου Ευρυδίκη, Καϊμάκη Κατερίνα, Καλαθάκης Νίκος, Καλαμπαλίκης Δημήτριος, Κατσαβός Στέφανος, Κατσίπη Άρτεμις, Κλωτσοτήρα Ανδριάννα, Κλωτσοτήρα Λία, Λιθηροπούλου Μαρία, Μαργαρίτης Κώστας – Γιάννης, Μαυρίδου Δάφνη, Μαστορίδου Δανάη, Μεϊμαρίδου Ειρήνη, Μιχαήλ Δωροθέα, Μιχαλούδης Μιχάλης – Μάγδα, Νάσση Βάια, Νταλαγιώργου Μαρίνα, Ντόντουλου Βαλασία, Παπαδάκη Φωτεινή, Παπακυριακού Στυλιανή, Παπακώστα Χριστιάνα, Παπάς Κώστας, Παπάς Χρήστος, Παρρή-Νίκα Δήμητρα, Ρουδνικλής Τηλέμαχος, Τσέρνου Λίνα, Τσέρνου Ρούλα, Σπυρόπουλος Άλκης, Σπυρόπουλος Παύλος, Τίρτα Στέλλα, Τουμανίδου Κατερίνα, Τσαπράζη Γεωργία,-Ειρήνη,Ξανθίππη, Ραπτπούλου Ρίτσα, Φούσκη Μαρία, Χατζηγεωργίου Χαρά, Χατζηευαγγέλου Ελένη,Καψούρα Ελένη.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

29/05/2016