«Έργα για σόλο πιάνο»: Δήμητρα Μπαντέκα

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: “Έργα για σόλο πιάνο” με τη Δήμητρα Μπαντέκα στο πιάνο.

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

– J. Brahms, Ballade Op. 10, No. 4
– Γ. Κωνσταντινίδης, Παιδικά κομμάτια Νο. 42, 43, 44
– Δ. Δραγατάκης, Σπουδή Νο. 2
– Lubos Fiser, Piano Sonata, VI. «Fras»

Η Δήμητρα Μπαντέκα γεννήθηκε στην Αθήνα. Ξεκίνησε τις σπουδές της στο πιάνο με τον Ευάγγελο Κατσάμπα και απέκτησε πτυχίο και δίπλωμα πιάνου με τη Φανή Καραγιάννη. Σπούδασε ανώτερα θεωρητικά με το Θάνο Γκουντάνο (πτυχίο αρμονίας). Είναι απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια πιάνου, θεωρητικών, μουσικής δωματίου και μουσικής παιδαγωγικής με τους: Ν. Χατζηνίκο, Δ. Τουφεξή, Α. Παπαστεφάνου, Δ. Δημόπουλο, L. Boyadjieva, Ε. Μελιγκοπούλου, Β. Κίτσο και Γ. Γκουράνη. Εκπονεί τη διδακτορική της διατριβή από το 2014, στον τομέα Ιστορικής Μουσικολογίας, με επιβλέπουσα την Εύη Νίκα – Σαμψών. Διδάσκει μουσική σε ιδιωτικά σχολεία από το 2012.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016