«Από έναν αλλιώτικο Κωνσταντινίδη στον χαρισματικό Γιαννίδη»: MusicArt Ensemble

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: «Από έναν αλλιώτικο Κωνσταντινίδη στον χαρισματικό Γιαννίδη» από το μουσικό σύνολο MusicArt Ensemble. Συμμετέχουν οι:

Μαρία Καραγιάννη (ενορχήστρωση, βιολί-βιόλα), Μανώλης Χατζημανώλης (τραγούδι-τρομπέτα), Στέλιος Καραγιαννίδης (κιθάρα), Κώστας Θράβαλος (βιολοντσέλο), Γιάννης Παπαδημητρίου (βιολί), Ευρυδίκη Μπαλτίδου (βιολί), Ανδρέας Παπακώστας Σμύρης (φλάουτο)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

– Γιάννης Κωνσταντινίδης, 5 από τα 44 παιδικά κομμάτια:
ΧΧΧ. Κάτω στο γυαλό
ΧΧΧΙ. Παιδιά σαν θέτε λεβεντιά
ΧΧΧΙΙ. Άνοιξε γλώσσα μου γλυκειά
ΧΧIII. Στη στεριά δε ζει το ψάρι
XLIV. Μαύρο γεμενί
– Γιάννης Κωνσταντινίδης, 3 από τους 8 νησιώτικους χορούς:
VI. Allegretto vivo e con spirito
VII. Moderato
VIII: Vivo e giocoso
– Κώστας Γιαννίδης, Θα ξανάρθεις
– Κώστας Γιαννίδης, Ονειρεύτηκα

Η δημιουργία της MusicArt-Νέο Ωδείο Κοζάνης, το Σεπτέμβριο του 2012 ήταν η αφορμή για να δημιουργηθεί και το ομώνυμο ensemble. Καθηγητές και τελειόφοιτοι μαθητές του ωδείου μετέχουν σ’ αυτό το μουσικό σχήμα το οποίο έχει ένα ευρύ και πέρα από τα συνηθισμένα ρεπερτόριο, άλλοτε πρωτότυπο και άλλες φορές ενορχηστρωμένο και διασκευασμένο από τους μετέχοντες σε αυτό. Η φιλοσοφία του ensemble έχει να κάνει με μια ιδιαίτερη προσέγγιση στη μουσική πράξη η οποία αποτελεί και τον κεντρικό άξονα διδασκαλίας και εκπαίδευσης στο εν λόγω ωδείο.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016