Άριες και ντουέτο από την όπερα του G. Donizetti «L’Elisir d’Amore»: Trio Operatico

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: Άριες και ντουέτο από την όπερα του G. Donizetti «L’Elisir d’Amore» με τους Δημήτρης Ψαθάς (φωνή), Ευτέρπη Κατσαμάτσα (φωνή), Χρήστος Συγκούνης (πιάνο)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

Ο τενόρος Δημήτρης Ψαθάς, έλαβε με Άριστα Παμψηφεί το δίπλωμα μονωδίας στην τάξη της Μαρίνας Βουλογιάννη. Πραγματοποίησε σπουδές τελειοποίησης στη Βενετία με τον Sherman Lowe. Έχει εμφανιστεί σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Δράμα. Απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., αριστούχος των πτυχίων Αρμονίας, Αντίστιξης, Φούγκας και Βιολιού, έχει επίσης σπουδάσει διεύθυνση ορχήστρας με τον Κάρολο Τρικολίδη.

Η σοπράνο Ευτέρπη Κατσαμάτσα είναι τελειόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. και κάτοχος διπλώματος μονωδίας με βαθμό Άριστα Παμψηφεί και Α’ Βραβείο. Έχει εμφανιστεί σε διάφορους πολιτιστικούς χώρους (Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών κ.α.). Έχει ερμηνεύσει τους ρόλους: Bellinda (Η. Purcell – Dido and Aeneas|Aθήνα 2014-2015), Parthenis (J. Offenbach – La Belle Helene|Αθήνα 2015).

Ο Χρήστος Συγκούνης έλαβε το δίπλωμα πιάνου στο Ωδείο Μουσικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης με καθηγήτρια την Ινέσσα Παυλίδου – Συμονίδου. Συμμετείχε ενεργά σε σεμινάρια πιάνου διακεκριμένων καλλιτεχνών. Είναι κάτοχος πτυχίων Αρμονίας και Αντίστιξης, καθώς και διδάκτορας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Έχει εμφανιστεί σε σημαντικές αίθουσες της Ελλάδας και του εξωτερικού.

]

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη