Critical Music Histories – Έναρξη Κύκλου Διαλέξεων 2015

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

17/02/2015 | 18:00 - 20:00

Με χαρά ανακοινώνουμε την έναρξη του πρώτου κύκλου διαλέξεων που διοργανώνει η ομάδα Κριτικής Μουσικής Ιστοριογραφίας (Critical Music Histories) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

Την Τρίτη 17/2/2015 στις 18:00, στην αίθουσα 8 του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (εγκαταστάσεις Α.Π.Θ., Θέρμη) θα πραγματοποιηθεί ομιλία του Πέτρου Βούβαρη, Επίκουρου Καθηγητή στο Τμήμα Μουσικής Επιστήμης & Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, με τίτλο: “Μια θέση στον κανόνα: Βιογραφικός και Αναλυτικός λόγος στην περίπτωση Σκαλκώτα”.

Ο κύκλος διαλέξεων στοχεύει στην ανοιχτή, ανεπίσημη ανταλλαγή απόψεων και ερευνητικών προσεγγίσεων σε θέματα μουσικής ιστοριογραφίας, ανάμεσα σε φοιτητές όλων των επιπέδων, διδάσκοντες, ανεξάρτητους ερευνητές και ενδιαφερόμενους ακροατές από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Όλες οι διαλέξεις είναι ανοιχτές και συνοδεύονται από συζήτηση με τα μέλη της ομάδας και το κοινό. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Πώς να έρθετε στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών: http://www.mus.auth.gr/cms/?q=node/15.

Πληροφορίες σχετικά με τις διαλέξεις: criticalmusichistories@gmail.com

Υπεύθυνες διοργάνωσης διαλέξεων: Αλεξάνδρα Καραμούτσιου – Γεωργία Παζαρλόγλου

17/02/2015