«Έργα για πιάνο Χρ. Σαμαρά, Κ. Τσούγκρα, Γ. Σακαλλιέρου και Δ. Οικονόμου»: Φανή Καραγιάννη

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: «Έργα για πιάνο Χρ. Σαμαρά, Κ. Τσούγκρα, Γ. Σακαλλιέρου και Δ. Οικονόμου» με τη Φανή Καραγιάννη (πιάνο)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

– Γ. Σακαλλιέρος (1972-), Pause-S (2012)
– Δ. Οικονόμου (1984-), Piano lesson III (2013)
– Κ. Τσούγκρας(1966-), Τρεις Σπουδές Ύφους (2011)
i. Νανούρισμα (σπουδή στον Ν. Σκαλκώτα)
ii. Το Έντεκα (σπουδή στον Γ. Κωνσταντινίδη)
iii. Μηλίτσα που’σαι στο γκρεμό (σπουδή στο Μ. Χατζιδάκι)
– Χρ. Σαμαράς (1956-), Πρελούδιο για πιάνο (2014) – Α’ εκτέλεση

Τρεις δεκαετίες Τ.Μ.Σ., τρεις γενιές συνθετών. Στο πρόγραμμα της συναυλίας παρουσιάζονται έργα τεσσάρων συνθετών που έχουν άμεση σχέση με το Τ.Μ.Σ. και δραστηριοποιούνται σε αυτό: Χρ. Σαμαράς (Καθηγητής στον τομέα σύνθεσης), Κ. Τσούγκρας (Αναπληρωτής Καθηγητής μουσικολογίας και απόφοιτος του ιδίου τμήματος), Γ. Σακαλλιέρος (Επίκουρος Καθηγητής μουσικολογίας και απόφοιτος του ιδίου τμήματος) και τέλος Δ. Οικονόμου (απόφοιτος και υποψήφιος διδάκτωρ στον τομέα της σύνθεσης).

Η Φανή Καραγιάννη γεννήθηκε στη Λάρισα. Είχε την τύχη να μελετήσει πιάνο κοντά σε σημαντικούς δασκάλους και παιδαγωγούς όπως Γ. Χατζηνίκο, Λ. Ρίζου και Chr. Fressinier. Παράλληλα μυήθηκε στον κόσμο των Ανώτερων θεωρητικών με τους Δ. Δημόπουλο (αρμονία) και Χρ. Σαμαρά (αντίστιξη και φούγκα). Καθοριστικές για την μουσική της πορεία υπήρξαν και οι σπουδές της στο Τ.Μ.Σ. του Α.Π.Θ.. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια πιάνου, τσέμπαλου, μουσικής δωματίου, σύγχρονης μουσικής στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Εργάζεται ως καθηγήτρια πιάνου και θεωρητικών, στο Ωδείο Φ. Νάκας (παράρτημα Θεσσαλονίκης).

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016