«Η χορωδιακή μουσική με έργα από την εποχή της Αναγέννησης έως και σήμερα»: φωνητικό σύνολο σύγχρονου ωδείου Λάρισας “Solartissimo”

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο “Η χορωδιακή μουσική με έργα από την εποχή της Αναγέννησης έως και σήμερα” με τους: Βλιτσάκη Ελεάνα/ Γουαινράιτ Μαίρη/ Γιαννιώτης Μάρκος/ Γκαντάκη Μαρία/ Γράμψα Φωτεινή/ Γράμψας Γιάννης/ Δότα Σοφία/ Καραμπίλια Μαρία/ Παπακώστας Μιχάλης/ Πριοβολού Μαρία/ Σουρλατζή Χριστίνα/ Στεργίου Νίκος/ Τσέτσιλας Αστέριος/ Τσικαντέρη Ραλλού/ Χαρός Στέλιος (Φωνητικό Σύνολο Σύγχρονου Ωδείου Λάρισας «Solartissimo»), Νίκος Στ. Ευθυμιάδης (διεύθυνση), Κώστας Μαντές (πιάνο).

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

To Φωνητικό Σύνολο «Solartissimo» του Σύγχρονου Ωδείου Λάρισας ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2013 και καλύπτει ένα ευρύ φάσμα χορωδιακής μουσικής από την Αναγέννηση έως και την σύγχρονη εποχή. Η χορωδία έχει λάβει μέρος σε φεστιβάλ και χορωδιακές συναντήσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Διευθυντής του συνόλου είναι ο Νίκος Στ. Ευθυμιάδης.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016