«Ηπειρώτικα πολυφωνικά τραγούδια από τον κύκλο της ζωής»: Διώνη

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: «Ηπειρώτικα πολυφωνικά τραγούδια από τον κύκλο της ζωής» από το Φωνητικό σύνολο “Διώνη” με τις Ειρήνη Κολιούση, Παναγιώτα Κολιούση, Ευαγγελία Γκόγκου, Παρασκευή Γκόγκου, Χριστίνα Γκόγκου

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

«Η ανάγκη μας να εκφραστούμε μέσα από το ηπειρώτικο πολυφωνικό τραγούδι, έτσι όπως το ακούσαμε από τις γιαγιάδες και τους γονείς μας, μας οδήγησε την Άνοιξη του 2004, με έδρα τη Θεσσαλονίκη, να δημιουργήσουμε το γυναικείο πολυφωνικό σχήμα Διώνη, το οποίο αποτελούμε οι: Ευαγγελία, Παρασκευή και Χριστίνα Γκόγκου, Ειρήνη και Παναγιώτα Κολιούση. Στόχος μας είναι να διατηρήσουμε τα ακούσματα που αποκτήσαμε βιωματικά, αλλά και να τα εξελίξουμε μέσα από ένα δικό μας τρόπο έκφρασης. Έχουμε πραγματοποιήσει μία σειρά από συναυλίες τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Επίσης, έχουμε συμμετάσχει σε θεατρικές παραστάσεις, παραστάσεις χορού και κινηματογράφο.»

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016