Ομιλία της κ. Εύας Μαντζουράνη με θέμα «Coaching και mentoring στην εκπαίδευση»

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

04/12/2017 | 15:00 - 18:00

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ. ΕΥΑΣ ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «Coaching και mentoring στην εκπαίδευση».

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, ΩΡΑ 15.00-18.00

ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ 8 ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ.

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ. Δρ. Eύα Μαντζουράνη «Coaching και mentoring στην εκπαίδευση»

Περίληψη ομιλίας

Στον χώρο της εκπαίδευσης ο σκοπός του coaching και mentoring είναι η ενίσχυση της ακαδημαϊκής πρακτικής. Ειδικότερα, η ακαδημαϊκή καθοδήγηση (academic coaching) αναφέρεται στη μαθησιακή σχέση δεξιοτήτων, κατά την οποία ο coach βοηθά ένα φοιτητή/τρια να βελτιώσει την στρατηγική στοχοθεσίας του, τη διαχείριση του χρόνου και τις δεξιότητες μελέτης που έχουν θετικά αποτελέσματα. Επίσης, προσφέρει στρατηγικές και εργαλεία προσωπικής ανάπτυξης των φοιτητών με στόχο την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, των δεξιοτήτων συνεργασίας και επικοινωνίας καθώς και τη θετική ανταπόκριση στην αλλαγή.

Η Δρ. Eύα Μαντζουράνη είναι πιστοποιημένη coach, Master Practitioner του Νευρογλωσσικού Προγραμματισμού (NLP), μουσικολόγος, καθηγήτρια πανεπιστημίου και συγγραφέας. Έχει μια ακαδημαϊκή και επαγγελματική εμπειρία 33 χρόνων στη μουσική και στον ακαδημαϊκό εκπαιδευτικό χώρο.

Τα τελευταία 17 χρόνια εργάζεται στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της Μεγάλης Βρετανίας. Κατέχει μια σειρά ακαδημαϊκών τίτλων, πτυχίο Μουσικολογίας από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, δύο πτυχία Masters (ένα στη Θεωρία και Ανάλυση της Μουσικής, και ένα άλλο στην Ιστορική Μουσικολογία) από το Πανεπιστήμιο Goldsmiths του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και ένα διδακτορικό από το King’s College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου.

Ως coach, κατέχει διπλώματα στους τομείς:

· «Coaching Ατομικής Επίδοσης»,

· «Coaching στην Εκπαίδευση»,

· «Πιστοποιημένη Σύμβουλος Νευρογλωσσικού Προγραμματισμού (NLP)»,

· «Πιστοποιημένη Master Σύμβουλος Νευρογλωσσικού Προγραμματισμού (NLP)» and και’ DISC Personality Profiling.

· «DISC Προφίλ Προσωπικότητας».

· Είναι πιστοποιημένη coach από τον Βρετανικό οργανισμό ‘Continuous Professional Development Standards Office’ (CPDSO) και είναι μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Coaching (ICF) και της Ένωσης για Νευρογλωσσικό Προγραμματισμό (ANLP).

· Έχει προκριθεί σε δύο κατηγορίες για τα TCA Διεθνή Βραβεία Coaching 2017 («Coaching στην Εκπαίδευση» και «Νεοφερμένη coach»).

04/12/2017

Αίθουσα 8, Τ.Μ.Σ.