Σχολική Συναυλία με τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

27 Μαΐου | 19:00 - 21:30

Τη Δευτέρα 27 Μάη 2024, στις 19.00, η χορωδία και η μικρή ορχήστρα του 9ου Γυμνάσιου Καλλιθέας «Μάνος Χατζιδάκις» θα πραγματοποιήσει ένα μικρό αφιέρωμα στο έργο και τη σκέψη του σημαντικού συνθέτη του οποίου το όνομα φέρει.
Καθώς το 2024 είναι η επέτειος των 30 χρόνων από τον θάνατο του Χατζιδάκι, η μουσικός του σχολείου Μαρίνα Παπαδάτου, απόφοιτος του Τ.Μ.Σ. του Α.Π.Θ. (1993), σε συνεργασία με τον Πάνο Κανελλόπουλο, Αν. Καθηγητή του Τ.Μ.Σ. του Α.Π.Θ. και τις υπ. διδακτόρισσεςτου Π.Θ. Νίκη Μπαραχάνου (πιάνο) και Τατιάνα Ζωγράφου (τραγούδι), επεξεργάστηκαν και παρουσιάζουν με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου χαρακτηριστικά τραγούδια του Χατζιδάκι καθώς και δείγματα της ρηξικέλευθης και συχνά τραγικά επίκαιρης σκέψης του.

(Εικόνα δεξιά: ο Μάνος Χατζιδάκις όπως απεικονίζεται σε έναν τοίχο τού 9ου Γυμνάσιου Καλλιθέας. Έργο φτιαγμένο από τον εικαστικό του σχολείου Δημήτρη Μαυροειδή μαζί με μαθητές και μαθήτριές του)

27 Μαΐου

Είδος αρχείου: jpg125,23 KB