«Συναυλία Μπαρόκ Μουσικής»: Σύνολο του Κύκλου Παλαιάς Μουσικής / Δημοτικό Ωδείο Θεσσαλονίκης / Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: “Συναυλία Μπαρόκ Μουσικής” με τους Αλεξάνδρα Πούτα (φωνή), Δημήτρη Κούντουρα/ Δανάη Μπόστα (φλάουτο με ράμφος), Βαρβάρα Μάρκου (φλάουτο), Κλειώ Παναγιωτοπούλου (τσέλο), Άγγελο Μάρκου (πιάνο / τσέμπαλο), Άρη Χριστοφέλλη / Δημήτρη Κούντουρα / Μάρκελλο Χρυσικόπουλο (Μουσική προετοιμασία)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

– Jacques Martin Hotteterre (1674-1763), Σουίτα σε ρε ελάσσονα για δύο φλάουτα με ράμφος, έργο 4, αρ.1, Παρίσι, 1712: Gravement/Gay – Rondeau gay – Gigue – Pasaccaille
– Henry Purcell (1659-1695), Άρια «I attempt from love’s sickness» (Από την ημι-όπερα The Indian Queen 1664, Ζ 630)
– Georg Friederich Händel (1685-1759), Άρια «Süßer Blumen Ambraflocken» HWV 204, για σοπράνο φωνή, φλάουτο και μπάσο κοντίνουο (από τις 9 γερμανικές άριες, BL RM 20 f 13)

Ο «Κύκλος Παλαιάς Μουσικής» είναι ένα περιοδικό σεμινάριο με στόχο τη μελέτη της μουσικής Μπαρόκ και των οργάνων της εποχής και απευθύνεται σε νέους σπουδαστές και σε φοιτητές μουσικής όλων των οργάνων. Πραγματοποιείται με τη συνεργασία του Δημοτικού Ωδείου Θεσσαλονίκης και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., ενώ διεξάγεται από το 2015. Το σεμινάριο δίνει έμφαση τόσο στην ερμηνεία της μουσικής του 17ου και 18ου αιώνα σε ιστορική προπτική όσο και στη δημιουργία μπαρόκ συνόλων και στη διάδοση της μουσικής αυτής στο μουσικόφιλο κοινό της πόλης. Διδάσκουν οι Α. Χριστοφέλλης, Δ. Κούντουρας και Μ. Χρυσικόπουλος.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016