Τελική συναυλία mastereclass διεπυθυνσης ορχήστρας

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

24 Μαΐου | 20:30 - 22:30

Το σεμινάριο / διαγωνισμός LWI Conducting Masterclass & Competition αποτελεί συνέχεια της συνεργασίας της Συμφωνικής Ορχήστρας του Τμήματος Μουσικής Σπουδών του ΑΠΘ με τη φοιτητική ορχήστρα του Πανεπιστημίου του Τουμπινγκεν Γερμανίας.

Οι δύο καλλιτεχνικοί διευθυντές των ορχηστρών Βλαδίμηρος Συμεωνίδης και Συμεών Ιωαννίδης αντίστοιχα ξεκίνησαν το καλοκαίρι του 2023 με κοινές συναυλίες στην Ελλάδα και με σχεδιασμό περαιτέρω ανταλλαγών και κοινών συναυλιών στη Γερμανία με σκοπό να συνεχιστεί και να εμβαθύνει η συνεργασία και η να διευρυνθεί η καλλιτεχνική και πολιτισμική αλληλεπίδραση των νέων φοιτητών.

Το LWI στηρίζει κυρίως τις/τους Έλληνες μαέστρους του τμήματος Μουσικών Σπουδών με υποτροφίες για τη συμμετοχή τους και τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό με έπαθλο συναυλία τον 3 βραβευμένων με τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης την επόμενη καλλιτεχνική περίοδο.

Κύριος στόχος είναι η ενημέρωση των νέων μαέστρων σχετικά με τις απαιτήσεις των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και η προετοιμασία για τις,εισαγωγικές εξετάσεις, αλλά και για την κάλυψη θέσεων αρχιμουσικών σε ορχήστρες και όπερες του εξωτερικού.

Η τελική συναυλία θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών και θα καλυφθεί από τη Deutsche Welle προβάλλοντας την ακτινοβολία του ΑΠΘ και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Συμμετέχει η Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης.

24 Μαΐου

Αφίσα