«Τo Plaza Ensemble και ο Μανώλης Χατζημανώλης ερμηνεύουν Μάνο Χατζιδάκι»: Plaza Ensemble

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

28/05/2016 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο: “Τo Plaza Ensemble και ο Μανώλης Χατζημανώλης ερμηνεύουν Μάνο Χατζιδάκι” με τους Θανάση Μπιλιλή (πιάνο), Κώστα Τσούγκρα (ακορντεόν), Άκη Αρχοντή (βιολί), Γιάννη Πολυμενέρη (μπάσο, μαντολίνο), Μανώλη Χατζημανώλη (φωνή)

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

Μουσική και τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι, διασκευασμένα από τα μέλη του Plaza Ensemble.

Το Plaza Ensemble ιδρύθηκε το 2002 από τους Θανάση Μπιλιλή, Άκη Αρχοντή, Κώστα Τσούγκρα και Γιάννη Πολυμενέρη. Τα μέλη του έχουν σπουδάσει μουσική σε ωδεία, μουσικές ακαδημίες και πανεπιστήμια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έχουν ερμηνεύσει σε συναυλίες και ηχογραφήσεις πολλά και διαφορετικά είδη μουσικής. Κάθε οργανικό ή φωνητικό έργο που ενσωματώνεται στο ρεπερτόριο του ensemble προσαρμόζεται και ενορχηστρώνεται από τα μέλη του, με στόχο τόσο την προβολή της ιδιωματικής ηχητικής παλέτας του σχήματος, όσο και την πρόταση μιας πρωτότυπης ερμηνευτικής άποψης. Έχει συνεργαστεί με καταξιωμένους τραγουδιστές, όπως: Σόνια Θεοδωρίδου, Ανδρέα Καρακότα, Μανώλη Χατζημανώλη, Γιούλα Μιχαήλ, Δώρο Δημοσθένους, Έλσα Μουρατίδου.

Ο Μανώλης Χατζημανώλης σπούδασε σύγχρονο τραγούδι στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών. Έχει επίσης σπουδάσει τρομπέτα και ανώτερα θεωρητικά στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης. Είναι πτυχιούχος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ.. Έχει συνεργασθεί με σημαντικούς Έλληνες συνθέτες, όπως: Στ. Κουγιουμτζή, Θ. Μικρούτσικο, Γ. Μαρκόπουλο, Δ. Παπαδημητρίου, Μ. Τόκα, κ.α.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2016